In a cyclotron (one type of particle accelerator), a deuteron (of mass 2.00 u) r
ID: 1900149 • Letter: I
Question
In a cyclotron (one type of particle accelerator), a deuteron (of mass 2.00 u) reaches a final speed of 10.8% of the speed of light while moving in a circular path of radius 0.577 m. What magnitude of magnetic force is required to maintain the deuteron in a circular path? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. NExplanation / Answer
F=MA M= 2.00U --> kg --> 3.32107773 × 10^-27 kg A= v^2/r v=10.8% speed light, => 10.8 x 3x10^8 Plug into F=MA = (3.32107773 × 10^-27) x (10.8 x 3x10^8 )^2 / 0.577 = 6.04 x 10^ -8