A 12. 8 - mu F capacitor is connected through a 0. 885 - M Ohm resistor to a con
ID: 1900756 • Letter: A
Question
A 12. 8 - mu F capacitor is connected through a 0. 885 - M Ohm resistor to a constant potential difference of 60. 0 V. Compute the charge on the capacitor at the following times after the connections are made: 0, 5. 0 s, 10. 0 s, 20. 0 s, and 100. 0 s. Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. Compute the charging currents at the same instants. Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.Explanation / Answer
a)
q = C (1 - exp(-t/RC))
q = 12.8e-6*60 * (1 - exp(-t/(0.885e6*12.8e-6)))
q = 768 e-6 * (1 - exp(-t/11.328))
q0 = 0 C
q5 = 274e-6 C
q10 = 450e-6 C
q20 = 637e-6 C
q100 = 768e-6 C
b)
i = VR/R = (/R) (exp(-t/RC))
i = (60/0.885e6) * (exp(-t/(0.885e6*12.8e-6)))
i = 6.7797e-5 * exp(-100/11.328)
i0 = 6.78e-5 A
i5 = 4.36e-5 A
i10 = 2.80e-5 A
i20 = 1.16e-5 A
i100 = 9.94e-9 A