A 3.14g bullet moving at 300m/s enters and stops in an initially stationary 2.10
ID: 1901580 • Letter: A
Question
A 3.14g bullet moving at 300m/s enters and stops in an initially stationary 2.10kg wooden block on a horizontal frictionless surface. What's the speed of the bullet/block combination? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What fraction of the bullet's kinetic energy was lost in this perfectly inelastic collision? How much work was done in stopping the bullet? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. If the bullet penetrated 5.00 cm into the wood, what was the average stopping force? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a) Final speed = 0.448 m/s b) lost = 0.99 c) Work done = difference in kinetic energy = 141.3 J d) Stopping force =work done / distance= 141.3/0.05 =2826 N