Combining Conservation Laws. A 15.0 kg} block is attached to a very light horizo
ID: 1902656 • Letter: C
Question
Combining Conservation Laws.A 15.0 kg} block is attached to a very light horizontal spring of force constant 600N/m} and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1) .) Suddenly it is struck by a 3.00 kg} stone traveling horizontally at 8.00 m/s} to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00 m/s} horizontally to the left.
**FIGURE ON PLEASE GO TO LINK: http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1263257/2/yg.8.38.jpg
Part A
Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)
x = __________m}
Explanation / Answer
conservation of momentum:
m1 v1 = m1 v1f + m2 v2f
3*8 = 3*(-2) + 15 v2f
>>>> v2f = 2 m/s
0.5 m v2f^2 = 0.5 k A^2
0.5*15*2*2 = 0.5 * 600 * A^2
A = 0.31623 0.316 m