Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small block of mass m = 270 g is released from rest at point along the horizon

ID: 1902869 • Letter: A

Question

A small block of mass m = 270 g is released from rest at point along the horizontal diameter on the inside of a frictionless, hemispherical bowl of radius R = 30.5 cm as shown in the figure below. Calculate the gravitational potential energy of the block-Earth system when the block is at point relative to point . J Calculate the kinetic energy of the block at point J Calculate its speed at point . m/s Calculate its kinetic energy when the block is at point . J Calculate the potential energy when the block is at point . J

Explanation / Answer

a)U=mgR=0.807J

b)KE=U=0.807J

c)v=sqrt(2K/m)=2.44m/s

d)Conserving energy,

KEb=KEc+Uc

KEc=0.807-mg*2/3R=0.269J

e)PE=U=mg*2/3R=0.538J