A very long cylinder with radius 5.54 cm has a uniform density of charges throug
ID: 1903839 • Letter: A
Question
A very long cylinder with radius 5.54 cm has a uniform density of charges throughout it. If the charge density in the cylinder is 1,304 nC/m3 (nanoCoulombs per cubic meter). Inside the cylinder, for distances x (less than the radius) from the center of the cylinder, the magnitude of the electric field is equal to A x^n, where the electric field is measured in N/C and x is measured in meters. What is the value of A? Write your answer to three significant figures. (Hint: draw a surface that conforms to the symmetry of the problem and use Gauss' Law.) what is the value of n?Explanation / Answer
Let us take a unit length of cylinder.
The gaussian surface is cylinderical and has a radius x.
Charge enclosed=V=*x2
Electric flux=E.x2=q/0=*x2/0
E=/0=1.473*105N/C
Clearly, A=1.473*105
and n=0