A track is mounted on a large wheel that is free to turn with negligible frictio
ID: 1903945 • Letter: A
Question
A track is mounted on a large wheel that is free to turn with negligible friction about a vertical axis (the figure). A toy train of mass m is placed on the track and, with the system initially at rest, the train's electrical power is turned on. The train reaches a steady speed of 0. 151 m/s with respect to the track. What is the angular speed of the wheel if its mass is 1. 39m and its radius is 0. 677 m? (Treat the wheel as a hoop, and neglect the mass of the spokes and hub. ) Number Units rad/sExplanation / Answer
speed of train = 0.151 m/s W= V/R= 0.151 / 0.677 = 0.223 rad/s