Question
A textbook of mass 2.10 kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord attached to the book passes over a pulley whose diameter is 0.130 m, to a hanging book with mass 3.05 kg . The system is released from rest, and the books are observed to move a distance 1.13 m over a time interval of 0.800 s . Part A What is the tension in the part of the cord attached to the textbook? Part B What is the tension in the part of the cord attached to the book? Take the free fall acceleration to beg= 9.80 ms^2 Part C What is the moment of inertia of the pulley about its rotation axis? Take the free fall acceleration to be g = 9.80 /s^2
Explanation / Answer
a)a=2s/t2=3.5313m/s2
T1=ma=7.42N
b)T2=mg-ma=3.05*(9.8-3.5313)=19.12N
c)=I=(T2-T1)r
I=(T2-T1)r/=(T2-T1)r2/a=0.014kgm2