Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the single-slit diffraction pattern in Figure V.2, which gives the loca

ID: 1910326 • Letter: C

Question

Consider the single-slit diffraction pattern in Figure V.2, which gives the location of the central maximum, and the zeroes of the diffraction pattern. If Z = 1.48 and = 6x10^-7 m, using the data in figure V.2, what is "a"? Assume that the scale on the x-axis in Figure V.2 is in meters and give your answer for "a" in mm.

Explanation / Answer

I=I_0*(sin(alpha)/alpha)^2 where alpha=pi*(a/lambda)*sin(theta) tan(theta)=sin(theta) and tan(theta)=x/Z and, aplha=pi*(a/lambda)*(x/Z) use the graph to say that I/I_0=0 when x=0.02. Then i used equation (a) and divided each side by I_0 to get I/I_0=(sin(alpha)/alpha)^2 => 0=(sin(alpha)/alpha)^2, so it seems as if the only way the statment could be true would be if alpha was zero. Using equation for alpha=pi*(a/6*10^-7)*(0.02/1), alpha is zero when a=0. T