Hey everyone, I attempted this question and posted it but the assignment says th
ID: 1910752 • Letter: H
Question
Hey everyone, I attempted this question and posted it but the assignment says the answers are wrong. A pipe, of length L = 0.362 m and diameter d = 0.089 m is open at both ends. A loudspeaker is placed near one end and its frequency is varied. What is the second-lowest frequency for which the sound in the pipe resonates? Assume 343 m/s as the speed of sound in air. (Use the information and figures in section 16.4 of your textbook for help.) Answer: Last Answer: 882.4 Hz ------------------------------------------------ 10. [2pt] The air in another pipe, of the same dimensions but with one end closed, is excited by the loudspeaker. What is the second-lowest frequency for which this occurs? Answer: Last Answer: 4.3x10^2 HzExplanation / Answer
=3v/4L
= 3(343) / 4(0.362)
= 1029 / 1.448
= 710.6 Hz