a)A cylinder made of zinc (K = 200 W/m degrees C) supports a hot reservoir at a
ID: 1912376 • Letter: A
Question
a)A cylinder made of zinc (K = 200 W/m degrees C) supports a hot reservoir at a temperature of 61o Celsius. The cylinder rests on a cold reservoir at a temperature of 15o C, has a radius of 0.70 cm, and is 13.0 cm long. Find the rate of heat flow through the cylinder. b) To reduce the heat flow, two shorter cylinders with radii of 0.250 cm and a combined length of 13.00 cm are used. The upper cylinder is made of silver (K = 427 W/m degrees C), length = 3.90 cm). The lower cylinder's composition is unknown. The temperature where the two cylinders are in thermal contact is 57.19 degrees C. Find the rate of heat flow through the combined cylinders. c) Find the thermal conductivity (in W/m degrees C) of the unknown substance.Explanation / Answer
dQ/dt=kAT/L=10.894W
combine flow=.8190W
K=1.766* 10^-3 W/m 'C