Mass 1= 1200 kg Velocity 1= 18 m/s Mass 2= 1500 kg Velocity 2= 20 m/s The figure
ID: 1915695 • Letter: M
Question
Mass 1= 1200 kg Velocity 1= 18 m/s Mass 2= 1500 kg Velocity 2= 20 m/s The figure shows that M1 is traveling east on the x- axis and M2 is traveling north on the y axis. A) Please find the angle after they travel after they collide. B) Calculate the speed of the two cars after the collision C)What is the percentage loss of kinetic energy of the two-car system? It gives a hint that Linear Momentum is conserved in both x and y directions. I know the angle for part A) is 54.246 Please help with Part B) the answer should be 13.68 m/s - I just need to know what the work looks like, I dont know how to use the formulas in the figure. Also help with Part C) I have no idea how to do this but the answer should be 48%
Explanation / Answer
Apply Laaw of Conservation of Momentum
m1v1i + m2v2j = (m1+m2)V
V = (m1v1i + m2v2j)/(m1+m2)
= (1200*18i + 1500*20j)/(1200+1500)
= 8i + 11.11j
Magnitude = sqrt(8^2 + 11.111^2)
= 13.68 m/sec
Angle = arc tan(11.11/8)
= 54.246 degree