Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cars A and B move in the same direction in adjacent lanes. The position x of car

ID: 1917659 • Letter: C

Question

Cars A and B move in the same direction in adjacent lanes. The position x of car A is given in the figure, from time t = 0 to t = 7.0 s. At t = 0, car B is at x = 0, with a velocity of 7.0 m/s and a negative constant acceleration aB. http://www.webassign.net/hrw/W0016-N.jpg (a) What must aB be such that the cars are side by side (momentarily at the same value of x) at t = 8.0 s? _______ m/s2 (b) For that value of aB, how many times are the cars side by side? ________times (c) How many times will the cars be side by side if the magnitude of acceleration aB is more than the answer to part (a)? ______ times (d) How many times will the cars be side by side if the magnitude of acceleration aB is less than the answer to part (a)? ______ times

Explanation / Answer

slope = velocity = (32-20)/6 = 12/6 = 2m/s a) t = 10 s Car A : x= 2 x10 = 20 m Car B : x = 60 - 50aB 20 = 60-50aB aB = 0.8 m/s^2 aB is negative so -0.8 m/s^2 b)once 2*t = 6*t -0.5*aB*t^2 8*t = aB*t^2 8 = aB*t