A parallel plate capacitor is connected to a battery. The space between the plat
ID: 1919294 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor is connected to a battery. The space between the plates is filled with air. The electric field strength between the plates is 19.4 V/m. Then, with the battery still connected, a slab of dielectric ( ? = 3.08) is inserted between the plates. The thickness of the dielectric is half the distance between the plates. Find the electric field inside the dielectric.Explanation / Answer
C1=Co/(1/2)=2C0, C2 = kC0 =>C1 II C2 => (2Xk)/(2+k)=1.212 here capacitor space is filled half with dielectris and half with air E'=E/Keq= 19.4/1.212 =15.998 V/m