A 2.0-kg mass and a 3.0-kg mass are on a horizontal frictionless surface, connec
ID: 1920342 • Letter: A
Question
A 2.0-kg mass and a 3.0-kg mass are on a horizontal frictionless surface, connected by a massless spring with spring constant k = 170N/m . A 15-N force is applied to the larger mass, as shown in the figure below. (Figure 1)
How much does the spring stretch from its equilibrium length?
Express your answer using two significant figures. x= ? cm
A 2.0-kg mass and a 3.0-kg mass are on a horizontal frictionless surface, connected by a massless spring with spring constant k = 170N/m . A 15-N force is applied to the larger mass, as shown in the figure below. (Figure 1)
How much does the spring stretch from its equilibrium length?
Express your answer using two significant figures. x= ? cm
Explanation / Answer
a=F/(M+m)
=15/(3+2)
=3 m/s^2
Force on 2 kg =m*a
kx=m*a
170*x=2*3
x=6/170 m
=3.5 cm