lambda = 0 Vin = 3+ 0.002 sin (20t) For DC analysis, assume that the capacitors
ID: 1925783 • Letter: L
Question
lambda = 0 Vin = 3+ 0.002 sin (20t) For DC analysis, assume that the capacitors act as an open. The current source is not ideal and has a voltaic drop across it. Solve for the DC currents: Solve for the DC voltages: Verify that transistor M2 is saturated. State the DC bias point for transistor Ml. Assuming that the transistor amplification is Vs2V1 = -4V/V. Assume the input frequency is operating within the circuits operating range. What is the total (AC and DC) instantaneous output for Vs: tl* V|s value staled above.Explanation / Answer
question should have more data . The given data is insufficient . I think it should be mentioned that the M1 is at the transition point and its saturation voltage should be given (or) the VDS of the transistors should be given.