Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Total Internal Reflection (100% Reflection) Material 1 - epsilon r = 3.50, sigma

ID: 1929570 • Letter: T

Question

Total Internal Reflection (100% Reflection) Material 1 - epsilon r = 3.50, sigma = 0. Material 2 - epsilon r = 3.40, sigma = 0. Use the PWRM-SB to determine the critical angle for Total Internal Reflection. If an optical waveguide were made out of Material 1 and 2, how thick would the cladding material have to be so that no field can be detected outside the waveguide for light travelling at this angle? (Hint: a certain number of skin depths) What parameter values would you use for Material 2 in order to reduce the critical angle by 10%? Use Snell's Law to confirm your critical angle measurements.

Explanation / Answer

sin theta = 3.4/3.5 = 0.97 critical angle = sin inverse ( 0.97) = 81 degrees