Consider a spherical shell satellite with outer diameter of 4 m and shell thickn
ID: 1939951 • Letter: C
Question
Consider a spherical shell satellite with outer diameter of 4 m and shell thickness of 10 mm is reentering the atmo-sphere. The shell satellite is made of stainless steel with properties of rho = 8238 kg/m3, cp = 468 J/kg.K, and k: = 13.4 W/m.K. During the reentry, the effective atmosphere temperature surrounding the satellite is 1250 degree C with convection heat transfer coefficient of 130 W/m2.K. If the initial temperature of the shell > 10 degree C, determine the shell temperature after 5 minutes of recentry. Assume heat transfer occurs only on the satellite shell.Explanation / Answer
Consider a spherical shell satellite with outer diameter of 4 m and shell thickn