A graph of position versus time for a certain particle moving along the x-axis i
ID: 1957248 • Letter: A
Question
A graph of position versus time for a certain particle moving along the x-axis is shown in Figure P2.6. Find the instantaneous velocity at the following instants given below. (The vertical divisions of the graph represent 1.0 m and the horizontal divisions represent 4.0 s. )
(a) t = 4.00 s
(b) t = 12.00 s
(c) t = 18.00 s
(d) t = 30.00 s
A graph of position versus time for a certain particle moving along the x-axis is shown in Figure P2.6. Find the instantaneous velocity at the following instants given below. (The vertical divisions of the graph represent 1.0 m and the horizontal divisions represent 4.0 s. ) (a) t = 4.00 s (b) t = 12.00 s (c) t = 18.00 s (d) t = 30.00 sExplanation / Answer
instantanous velodity is nothing but slope at that point a)t=4 secs Vint = 5-0/8 = 0.626 m/s b) t=12 secs therefore we calculate slope at t = 12 secs at t=8secs ,x=5 t=16 secs , x= 2.5 therefore slope of the line , Vinst = -(5-2.5)/(16-8) = -.3125 m/s c)t=20 secs since there is no change in displacemnt instantaneous velocity is zero , Vinst =0 d)t=30 secs for t=28secs x= -2.5 for t=32 secs x= 0 slpe os line ,Vinst = (0-(-2.5))/(32-28) = .625 m/s