The diameter of the space station is 1000m, and the outer edge of the space stat
ID: 1962383 • Letter: T
Question
The diameter of the space station is 1000m, and the outer edge of the space station moves to give an astronaut the experience of a reduced “gravity” of 5m/s^2. You may assume that the astronaut is standing on the inner wall at a distance of nearly 500m from the axis of the space station and that the space station has a circumference of approximately 3000m.What would be the resulting period of rotation of the space station?
Explanation / Answer
w^2*d = 9.8-5= 4.8 =>w= square root(4.8/500) =0.098 rad/sec to cover 1 rotation 2pi rads time = 2*pi/.098 = 64.11sec