Can you please help me out with this physics problem? I think i kinda know how t
ID: 1964778 • Letter: C
Question
Can you please help me out with this physics problem?I think i kinda know how to approach the question but i kept getting wrong answer :(
Can you please finish the calculation part too?
Thank you very much! -detailed explanation is needed in order to understand if my method is wrong..
----------------------------
The solid fuel of a 500.0 kg rocket traveling at 17800.0 km/hr is ignited to correct the rocket trajectory in mid-flight to Mars. 6.00 kg of fuel is burnt in 7.0 s. If the exhaust velocity of the fuel, relative to the rocket, is 1750.00 km/hr, what is the acceleration of the rocket (in m/s2) at the start of this burn?
Explanation / Answer
initial mass of rocket =500 kg final mass = 494 kg mass of fuel burnt = 6 kg rate of fuel consumption = 6/7 kg/sec velocity of exhaust = 17500 km /hr= 486 m/sec time rate of change of momentum = force = 6/7 * 486 (kg m /sec2)= 416.6 N this is the initial force applied to the rocket just at starting fuel consumption and hence will acc the rocket as its starting of the fuel consumption total rocket mass will include mass of fuel also =500 kg using F= M a a= 416.6 /500 a= 0.834 m/sec2 ANSWER