Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A daredevil plans to bungee jump from a balloon 59.0 m above a carnival midway.

ID: 1965820 • Letter: A

Question

A daredevil plans to bungee jump from a balloon 59.0 m above a carnival midway. He will use a uniform elastic cord, tied to a harness around his body, to stop his fall at a point 10.0 m above the ground. Model his body as a particle and the cord as having negligible mass and obeying Hooke's law. In a preliminary test, hanging at rest from a 5.00 m length of the cord, he finds that his body weight stretches it by 1.60 m. He will drop from rest at the point where the top end of a longer section of the cord is attached to the stationary balloon.

I DONT KNOW WHY IS INCORRECT, PLEASE HELP ME WITH THE CORRECT ANSWERS!!!

Explanation / Answer

in preliminary test
(F/a)/(l/l)= (hooks law)

here l is 5

l=1.60

and f=m*g

comparing the string with spring

then k=*a/l

and f=k*l

m*10=(*a/l)*1.60*l/5

k=m*10*5/(1.60*l)

comparing the string with spring

then k=*a/l

and f=k*l

now

let we use l m of string

then considering shm

k*x=mg

x=m*10/(m*10*5/(1.60*l))

=1.60*l/5

now end point will be

l+2*x

it should be 59-10

l+2*1.60*l/5=49

l=29.87 m

hope this will help u..