An astronaut in her space suit has a total mass of m1 = 74.5 kg, including suit
ID: 1965951 • Letter: A
Question
An astronaut in her space suit has a total mass of m1 = 74.5 kg, including suit and oxygen tank. Her tether line loses its attachment to her spacecraft while she's on a spacewalk. Initially at rest with respect to her spacecraft, she throws her oxygen tank of mass m2 = 12.0 kg away from her spacecraft with a speed v = 7.00 m/s to propel herself back toward it (see figure). Determine the maximum distance she can be from the craft and still return within 1.80 min (the amount of time the air in her helmet remains breathable).Explanation / Answer
Given data: Mass of the astronaut m1 = 74.5 -12 = 62.5 kg mass of the Oxy cylinder, m2 = 12 kg Forward momentum of the cylinder, p1 = 12x7 = 84 kg.m/s Backward momentum of the astronaut, p2 = 62.5xV Total momentum after throwing, p1 + p2. Total p before throwing = 0 ==> p1 + p2 = 0 ==> p1 = - p2 ==> 62.5v = 84 v = 84/62.5 = 1.34 m/s the Max distance, S = v.t =1.34x1.8x60 = 145.15 m