Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Because it has b - d, I am posting the identical question twice. Copy/paste your

ID: 1970027 • Letter: B

Question

Because it has b - d, I am posting the identical question twice. Copy/paste your answer to the other question and I will rate lifesaver twice for correct answers! Thanks.

 

(a) A sliding bar in figure a has a length of 0.487 m and moves at 1.93 m/s in a magnetic field of magnitude 0.253 T. Using the concept of motional emf, find the induced voltage in the moving rod.
2 .2377 V

(b) If the resistance in the circuit is 0.422 , find the current in the circuit and the power delivered to the resistor. (Note: The current, in this case, goes counterclockwise around the loop.)


(c) Calculate the magnetic force on the bar.


(d) Use the concepts of work and power to calculate the applied force.

I = 3 A = 4 W

Explanation / Answer

(a) emf induced = d(B*A)/dt = 0.253*0.487*1.93 = 0.2377 volts (where B-magnetic field; A=area ) (b) current in the circuit i = 0.2377/0.422 = 0.563 Amperes power delivered = 0.2377^2/0.422 = 0.1339 watts (c) magnetic force = B*i*l = 0.253*0.563*0.487 = 0.0693 newtons direction towards negative x- axis that is -x (d)we have power = F*v = F*1.93 but from (b) we have power = 0.1339 watts so, F = 0.1339/1.93 = 0.0693 newtons