A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky r
ID: 1972502 • Letter: A
Question
A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below. The plane is traveling horizontally with a speed of 290 km/h (80.6 m/s).(a) How far in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped?
(b) Suppose, instead, that the plane releases the supplies a horizontal distance of 425 m in advance of the mountain climbers. What vertical velocity (up or down) should the supplies be given so that they arrive precisely at the climbers' position?(Horizontal velocity is the same as in part (a)).
Magnitude m/s
(c) With what speed (magnitude of impact velocity) do the supplies land in the latter case?
Explanation / Answer
(a) H= 235 m t = Squar(2h/g) = 6.9 s Distance in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped = 6.9 * 80.6 = 556.14 m (b) time taken = 425 /80.6 = 5.27 s H = ut + 1/2 g t^2 235 = u(5.27) + 1/2 * 9.8 * 5.27^2 u = 49.45 m/s (downwards) (c) V = U + at = 49.45 + 9.8*5.27 = 101.096 m/s