A projectile of mass m = 1.3 kg moves to the right with speed v0 = 23.9 m/s. The
ID: 1981248 • Letter: A
Question
A projectile of mass m = 1.3 kg moves to theright with speed v0 = 23.9 m/s. The projectile strikes and sticks to the end of a stationary rod of mass M = 8.04 kg and length d = 1.48 m that is pivoted about
frictionless axle through its center.
the angular speed of the system right after the collision is 10.55
Part B i can't figure out...
How much kinetic energy is lost in the collision relative to the initial kinetic energy?
(Determine the ratio of the kinetic energy lost to the initial kinetic energy)
Explanation / Answer
K.E lost =(.5*1.3*23.9^2) - (.5*(8.04*1.48^2/12 + 1.3*.74^2)*10.55^2) = 250J ratio of (K.E lost/initial K.E) = 250/(.5*1.3*23.9^2) = 0.673