The circular wire loop has 10 turns and a radius of 1.0 cm. The total electrical
ID: 1982626 • Letter: T
Question
The circular wire loop has 10 turns and a radius of 1.0 cm. The total electrical resistance of the 10 turn loop is 0.10 O. The magnitude of the magnetic field due to the solenoid near the wire loop at t = 0 s is 0.002 T. The current through the solenoid doubles between t = 2 s and t = 4 s. (Give answers with units).a)What is the magnitude of the magnetic flux through the wire loop at t = 1 s?
b)What is magnitude of the rate-of change of the magnetic flux through the wire loop at t = 3 s?
c)What is the magnitude of the EMF in the wire loop at t = 3 s?
d)What is the magnitude of the current in the wire loop at t = 3 s?
Explanation / Answer
rate of change of flux= 3.14*10^-4 magnitude of emf is simply rate of change of flux = 3.14*10^-4 v current = 3.14*10^-4 /.1 current = 3.14*10^-3 Amp or 3.14 mA