Submissions Used 1 2 3 0/5 0/5 0/5 ...Sunjamming A \"sun yacht\" is a spacecraft
ID: 1987736 • Letter: S
Question
Submissions Used1 2 3
0/5 0/5 0/5
...Sunjamming A "sun yacht" is a spacecraft with a large sail that is pushed by sunlight. Although such a push is tiny in everyday circumstances, it can be large enough to send the spacecraft outward from the Sun on a cost-free but slow trip. Suppose that the spacecraft has a mass of 1100 kg and receives a push of 14 N.
(a) What is the magnitude of the resulting acceleration?
1 m/s2
(b) If the craft starts from rest, how far will it travel in 1 day?
2 m
(c) How fast will it then be moving?
3 m/s
Explanation / Answer
A)
F = ma
14 = 1100 x a
a = 0.012727 m/s/s
B)
s = ut + 1/2 at2
= 0 + 1/2 x 0.012727 x (24 x 60 x 60)
= 0.00636 x 864002
= 47477145 m
= 47477 km
C) a = (v-u)/t
0.012727 = v/86400
v = 1099.6 m/s