The depth of water in a tank of large cross sectional area is maintained at 20cm
ID: 1990844 • Letter: T
Question
The depth of water in a tank of large cross sectional area is maintained at 20cm and water emerges in a continuous stream out of a hole 5mm in diameter in the base. Using Torricelli theory, calculate the speed of efflux of water from the hole, and the mass flow rate from the hole.* note
I tried to solve this question but i coulnt get the same answer as my teacher got , i have only been given the numerical answer for this question which is has to be 39 gs^-1 therfore could you please show me the method of answering this question ... would be appreciated
Explanation / Answer
v^2 = 2gh v^2 = 2 * 9.8 * 0.2 v= 1.979 m /s