Consider the circuit shown in (Figure 1). Suppose that v_g = 135 cos 250t V. Fin
ID: 1998222 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in (Figure 1). Suppose that v_g = 135 cos 250t V. Find the average power absorbed by the load in the circuit. Use positive value if the power is absorbed and negative value if the power is delivered. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. P = 58.32 W Find the reactive power absorbed by the load. Use positive value if the reactive power is absorbed and negative value if the reactive power is delivered. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Q = 320.76 VAR Find the apparent power for the load. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Here ,
part A)
for the impedance of the circuit
Z = sqrt(50^2 + (1/(250 * 80 *10^-6) - 0.1 * 250)^2)
Z = 55.9 Ohm
Rms currrent in the circuit = 135 * sqrt(2)/55.9 A
average power absorbed by the load = Irms^2 * R
average power absorbed by the load = (135 * sqrt(2)/55.9)^2 * 55.9
average power absorbed by the load = 652.1 W
part B)
for the reactive power absorbed by load
reactive power absorbed by load = Irms^2 * XL
reactive power absorbed by load = (135 * sqrt(2)/55.9)^2 * (0.1 * 250)
reactive power absorbed by load = 291.6 VAR
part C)
apparent power = sqrt(652.1^2 + 291.6^2)
apparent power = 714 VA