A radio transmitting station operating at a frequency of 115 MHz has two identic
ID: 1998660 • Letter: A
Question
A radio transmitting station operating at a frequency of 115 MHz has two identical antennas that radiate in phase. Antenna B is 9.05 m to the right of antenna A. Consider point P between the antennas and along the line connecting them, a horizontal distance x to the right of antenna A.
For what values of x will constructive interference occur at point P?
Enter your answers in ascending order separated by a comma.
I put my answer as x= 4.53,3.22,1.92,0.613 m and it still shows that my answer does not have the correct number of separated commas. What is the full answer then?
Explanation / Answer
lambda = c / f
= (3 x 10^8) / (115 x 10^)
lambda = 2.61 m
Constructive Interference happen when
path diff = n * lambda
n = 0, 1, 2, ......
path diff = 0 then its mid point,
so d = 9.05/2 = 4.525 m
path diff = 2.61 m
so d = 5.83 m Or 3.22
path diff = 2 lambda = 5.22 m
d = 7.135m Or 1.915 m
path diff = 3 lambda = 7.83 m
d = 0.61 m OR 8.44 m
Ans. x = 0.61, 1.915, 3.22, 4.525, 5.83, 7.135, 8.44