A 6.0 cm x 10 cm rectangular loop of wire with a net resistance of 20 ohm is ori
ID: 1999024 • Letter: A
Question
A 6.0 cm x 10 cm rectangular loop of wire with a net resistance of 20 ohm is oriented perpendicular to the z-axis. Before time t = 0, a 5.0 T uniform magnetic field exists in the +z-direction (into the page) as shown in the figure. For all other times, the strength of the field is given by the graph below. Which way is the current flowing in the wire loop at time t = 2 s? No current flows then Clockwise Counter-clockwise Which way is the current flowing in the wire loop at time t = 3 s? No current flows then Clockwise Counter-clockwise Calculate the magnitude of the current at t = 4.5 s. Clearly show every step in your work.Explanation / Answer
5 ) at t= 2 sec B is decreasing so current will be
clockwise to increase the flux
6) at t = 3 sec current not decrease or increasing so
current induced = 0
7 ) emf indiced = - d( phi) /dt = - d(B*A) /dt = -A*dB/ dt
= 6*10*10^-2 * 5 =3 V
induced current = 3/ 20 = 0.15A