Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small disc of mass 0.61 kg is attached to a string on a frictionless table top

ID: 2000195 • Letter: A

Question

A small disc of mass 0.61 kg is attached to a string on a frictionless table top. The string passes through a small hole in the centre of the table and is attached to a mass of 0.57 kg suspended below the table and above the floor. The disc can thus move in a circular path with the hanging mass acting as a counterweight to keep the path radius (from the centre of the table) constant at 0.65 m. With what speed must the disc move, in m/s, around in its path such that the counterweight does not move?

Explanation / Answer

centrifugal force is balanced by counter weight

here R = 0.65 m

0.61V^2/R = mg

0.61V^2/0.65 = 0.57*9.81

V = 2.441 m/sec