I have some problems. can you give to formula and solutions? 1. an electronic li
ID: 2001492 • Letter: I
Question
I have some problems. can you give to formula and solutions?
1. an electronic line judge camera captures the impact of a 57.0 g tennis ball traveling at 33.0 m/s with the side lane of a tennis court. the ball rebounds with a speed of 20.0m/s and is seen to be in contact with the ground for 4.00ms. What is the magnitude of the average accleration of the ball during the time it is in contact with the ground?
2.Acceleration uniformly to overtake a slow-moving truck, a car moving initially at 24.0 m/s covers 68.0 m in 2.50s
a) what is the final spped of the car?
b) what is the magnitude of the car's acceleration?
Explanation / Answer
1)
Impulse = Favg * t = m*v
m* a * t = m*v
a = v/t
a = (20 - 33)/ (4.0 * 10^-3)
a = - 3250 m/s^2
Average acceleration, a = - 3250 m/s^2
2)
Initial Velocity,u = 24.0 m/s
time, t = 2.50 s
distance, s = 68.0 m
s = u*t + 1/2 * at^2
68.0 = 24.0 * 2.5 + 1/2 * a * 2.5^2
a = 2.56 m/s^2
Magnitude of Car Acceleration, a = 2.56 m/s^2
Final Velocity, vf = u + a*t
vf = 24.0 + 2.56 * 2.50
vf = 30.4 m/s
Final speed of the car, vf = 30.4 m/s