A wave has the form: y ( x , t )=4.00cmcos(2.00s( x 1.50m/s t )) . Part A What i
ID: 2001875 • Letter: A
Question
A wave has the form: y(x,t)=4.00cmcos(2.00s(x1.50m/st)) .
Part A
What is the wave number?
Part B
What is the angular frequency?
Part C
What is the frequency?
Part D
What is the wavelength?
Part E
What is the amplitude of the wave?
Part F
What is the period?
Part G
What is the speed of this wave?
Part H
What is the maximum speed of the material the wave is traveling in? (For example, if this is a transverse wave on a rope, what is the maximum speed of a piece of the rope?)
Please help me with this, I once new how but can't remember how to do this as this is from my review assignment. Thanks in advance.
k = rad/mExplanation / Answer
Wavnumber is k =3 m^-1
Angular Frequency, w = 2 rads^-1
Frequency =2/6.28 =0.314 Hz
Wavelength = 6.28/k = 2.06 m
Amplitude = 4 cm
Period = 6.28/W = 6.28/2 = 3.14 S
Speed = freqency*wavelength =2.016*0.314 =0.633 m/s
Vmax = AW =4*10^-2*2 = 0.08 m/s