Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If you\'re having trouble with the problem, please have a look at Sample Problem

ID: 2002113 • Letter: I

Question

If you're having trouble with the problem, please have a look at Sample Problem 4 08 in the section on Revive Motion in 2D the book. This problem It a bit different since you arc different information and asked to find a different arm of the of vectors Mere, you are given information to find the velocity of the plane relative to the ground, The problem also gives you the velocity of the plane relative to the wind, You need to And the velocity of the wind relative to the ground, You still do the problem by components in the problem David What value do we use for

Explanation / Answer

The component of the air speed in the north direction = 495*cos(20.1) = 464.85km/hr

but since it takes 2.27 hours then the effective north velocity is 797/2.27 = 351.1 km/hr

so the north component of the wind is 464.85 - 351.1 = 113.74 km/hr

The east component of the plane is 495*sin(20.1) = 170.11 km/hr

so the west component of the wind is 170.11 km/hr

Therefore the wind speed is sqrt(113.74^2 + 170.11^2) = 204.63 km/hr

and the direction is S of W and = arctan(113.74/170.11) =33.76 degrees