Consider a simple model for the interior of the Earth: there is a spherical iron
ID: 2007520 • Letter: C
Question
Consider a simple model for the interior of the Earth: there is a spherical iron core with constant mass density po and radius a: outside the core is 'rock* with constant density p. Use these values for the densities: pu = 8.90 x 103 kg/m3 and pi = 3.90 x 103 kg/m3. The radius of the Earth is R = 6.40 x 10 degree m. (a) First, calculate the mass of the Earth. [Hint: Use G and g.] Tries 0/25 (b) Calculate the radius a of the iron core. Tries 0/25 (c) Derive the gravitational field g(r) as a function of r. Hand in (in Room 1312) a numerically accurate graph of g(r). The value at r = R must be 9.81 m/s2. (d) Calculate g(a). [5J Currently operating in the short run with labor the variable input, a law firm faces the following hourly circumstances:Explanation / Answer
( a ) g = GM / R^2 ;
9.8 = ( 6.673 e -11 ) M / [ ( 6.4 e 6 ) ^2 ] ;
or M = 6.015 e 24 kg ;
( b ) M = 1 V1 + 2 V2 ;
M = ( 8.9e 3 ) ( 4 /3 a ^3 ) + ( 3 .9 e 3 ) [ 4 /3 ( R ^ 3 - a^3 ) ] ;
6.015 e 24 = ( 8.9e 3 ) ( 4 /3 a ^3 ) - ( 3.9 e 3 ) [ 4 /3 a^3 ] + ( 3 .9 e 3 ) [ 4 /3 ] * R ^ 3 ;
or 1.732 e 24 = ( 5 e 3 ) ( 4 /3 a ^3 ) ;
or a = 4356754.529 m = 4356.754 km ;
( c ) g ( r ) = G( menc ) / r^2 ;
m ( r ) = 0 * ( 4 /3 r^3 )
g ( r ) = G . 0 ( 4 / 3 ) r for r < = a ;
g( r ) = G . [ 0 ( 4 /3 ) a + 1 * ( 4 /3 ) ( R^3 - a^3 ) ] / r ^ 2 ; for r >a and r < R
the graph is linear from the origin , till point a , [ since force at centre is zero ] , after point r= a , it decreses according to the above given relation for r >a and r < R ;
( d )
g ( r ) = G . 0 ( 4 / 3 ) r for r < = a ;
so g ( a ) = G . 0 ( 4 / 3 ) a = ( 6.673 e -11 ) * ( 8.9 e 3 ) ( 4 /3 ) ( 4356754.529 ) ;
g ( a ) = 10.83834 m /s ^2