Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small asteroid (mass of 120g ) strikes a glancing blow at a satellite in empty

ID: 2008175 • Letter: A

Question

A small asteroid (mass of 120g ) strikes a glancing blow at a satellite in empty space. The satellite was initially at rest and the asteroid was traveling at 2200 m/s. The satellite's mass is 150 kg. The asteroid is deflected 20 degrees from its original direction and its speed decreases to 1000 m/s, but neither object loses mass.

Determine the direction and of the satellite after the collision. Assume the initial direction of the asteroid as +X-axis. Express answer using two sig figs.

Determine the speed of the satellite after the collision. Express answer using two sig figs.

Explanation / Answer

conservation of momentum. let the original direction of the asteroid be positive x-axis. we have Px=2200*120e-3. Py=0. so we have Px=1000*120e-3*cos20+150*v_x Py=1000*120e-3*sin20+150*v_y. where v_x and v_y be speed components of the satellite. so we have that v_x=1(m/s) v_y=0.27(m/s) so magnitude. v=sqrt(1+0.27^2)=1.04(m/s). direction ( with x-axis) tan alpha = vy/vx so alpha = 15(deg)