Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assuming that Earth is spherical with radius a = 6400km and has a uniform densit

ID: 2008677 • Letter: A

Question

Assuming that Earth is spherical with radius a = 6400km and has a uniform density of rho = 5.5Mg/m3. Evaluate U0 at the geographic poles and at the equator. What would be the value of J2 for such an Earth? If a rigid steel belt wrapped about the (real) Earth's equator, along the surface of the geoid, were rotated 90 degree to follow a meridian of longitude, it would no longer fit the surface If the belt remained a circle centred on Earth's centre, how high above the surface would it be on average?

Explanation / Answer

Please give me the points. I really need them. I will return the favor ;)