Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hey, I need help with this homework problem in physics: A 10 kg block is release

ID: 2011728 • Letter: H

Question

Hey,
I need help with this homework problem in physics:
A 10 kg block is released from rest at a rough 10 m long 30* incline. The coefficient of friction between incline and box is 0.2. At the bottom of the incline is a frictionless flat track. The bock travels down the track, hits a spring of force constant k= 100 N/m. Determine the speed of the block at the bottom of the incline and the maximum compressing distance of the spring from equilibrium.

I think v=29.4 but Im having trouble finding x. Any help with work is appreciated.

Explanation / Answer

Well let's use energy. h = 10*sin(30 degrees)=5 so mgh=Ff*d+1/2*m*v^2 Ff=Fs*Uk=mg*cos(theta)*Uk 9.8*10*cos(30 degrees)*0.2=16.974 9.8*2*5=16.974*10+1/2*m*v^2 9.8*2*5=3.395*10+1/2*10*v^2 v~~3.57911 now we convert that into x. 1/2*k*x^2=1/2*m*v^2 1/2*100*x^2=1/2*10*3.57911^2 x=1.13