A Gaussian surface in the shape of a right circular cylinder with end caps has a
ID: 2012753 • Letter: A
Question
A Gaussian surface in the shape of a right circular cylinder with end caps has a radius of 17.6 cm and a length of 114 cm. Through one end there is an inward magnetic flux of 25.2 µWb. At the other end there is a uniform magnetic field of 1.92 mT, normal to the surface and directed outward. What is the magnitude of the net magnetic flux through the curved surface?ANSWER SO FAR:
Given :
Length ( L ) = 114 cm
Radius (r ) = 17.6 cm
f1 = 25.2 µWb
B = 1.92 mT
Magnetic flux f2 = p r2B = p ( 17.6)2 * 1.92 = 1868.42
Net flux is :
f = - f1 - f2 = -25.2 - [ 1868.42 ]
= -25.2 - [ 1868.42 ]
= - 1893.62 µWb (THIS VALUE IS WRONG ALTHOUGH THE UNITS ARE CORRECT - I DONT KNOW WHERE I WENT WRONG)