An infinite vertical wire carries a current of I_w= 0.5 A in the z-direction and
ID: 2014512 • Letter: A
Question
An infinite vertical wire carries a current of I_w= 0.5 A in the z-direction and just touches a horizontal wire ring in the xy-plane of radius 1.0 cm, carrying a current of
I_R =0.16 A.
View from above
1) What is the magnitude of the total magnetic field at point P in the center of the ring?
a) 2.0x 10-5 T
b) 1.0x 10-5 T
c) 4.0x 10-5 T
d) 2.8x 10-5 T
e) 1.4x 10^-5 T
2) What is the direction of the total magnetic field at point P in the center of the ring?
a) +y, +z
b) +x, +y
c) +x,+z
d) -y, +z
e) -x,-z
Explanation / Answer
An infinite vertical wire carries a current of I_w= 0.5 A in the z-direction and