An astronaut in orbit can just resolve two point sources on the earth that are 7
ID: 2021514 • Letter: A
Question
An astronaut in orbit can just resolve two point sources on the earth that are 70.0 m apart. Assume that the resolution is diffraction-limited and use Rayleigh's criterion. What is the astronaut's altitude above the earth? Treat her eye as a circular aperture with a diameter of 4.00 mm (the diameter of her pupil), and take the wavelength of the light to be 510 nm.
What I tried:
tan() = 70m/h
h = 70m/tan() where is the minimum angle in the equation D = 1.22/
==> = 1.22/D
so,
h = 70m/tan(1.22*510E-9/(4E-3)) = 2.58E8 m.
It's wrong, help!