Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part 1: An object is moving east at 30 meters per second. its mass is 5kg. it co

ID: 2023051 • Letter: P

Question

Part 1: An object is moving east at 30 meters per second. its mass is 5kg. it collides with a 2 kg object moving west at 5 meters per second. If the collision is inelastic and they stick, what is the velocity and kinetic energy of the combined mass?
Part2: A 3 kg mass is at rest at the top of a hill. The hill is 20m high. At the bottom of the frictionless hill is a spring with a spring constant k=2000N per meter. When the mass comes down the hill, reaches the spring and comes to a stop, what is the compression distance of the spring? How much energy is stored in the spring?

Explanation / Answer

m1v1 + m2v2 = (m1 + m2)*v3 30*5 + 2*5 = 7*v3 v3 = 160/7 m/s Ke = 1/2*m*v^2 = 1/2*7*(160/7)^2 B) mgh = 1/2*k*x^2 sqrt (2mgh/k) = x = sqrt (2*3*9.8*20 / 2000)