Tweedeldum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m
ID: 2023213 • Letter: T
Question
Tweedeldum and Tweedledee are carrying a uniform wooden board that is L = 3.00 m long and has a weight of = 160 N. If Tweedledum applies an upward force of magnitude F_1 = 60.0 N at the left end of the board, at what point and with what magnitude F_2 of force does Tweedledee have to lift for the board to be carried?Complete the equation for the sum of the forces F_y in the y direction (the left side of the equation is given).
Express your answer in terms of some or all of the variables , F_1, F_2, L, and d.
Explanation / Answer
?Fy = F1+F2?w