Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a uniform electric field of 50 N/C directed toward the east. If the vol

ID: 2024424 • Letter: C

Question

Consider a uniform electric field of 50 N/C directed toward the east. If the voltage measured relative to ground at a given point is 80 V, what is the voltage at a point 1.0 m directly west of that point?

Two capacitors of 6.00 µF and 8.00 µF are connected in parallel. The combination is then connected in series with a 12.0-V battery and a 14.0-µF capacitor. What is the charge on the 6.00-µF capacitor?

A 1.5-cm square rod, 4.0 m long, measures 0.040 ohms. What is its resistivity?

A 2.0-O resistor is in series with a parallel combination of 4.0 O, 6.0 O, and 12 O. What is the equivalent resistance of this combination?

Explanation / Answer

electic field strength E = 50 N/C (towards east) Voltage at a point P which is at a distance of r,      V = 80 V    E r = 80       r = 80/50         = 1.6 m Now we have to find potential at a point x which is 1 m directly west to p. so that point x is at a distance d = 1.6 m - 1 m = 0.6 m Now potential V' = Ed                          = 50*0.6                          = 30 V electic field strength E = 50 N/C (towards east) Voltage at a point P which is at a distance of r,      V = 80 V    E r = 80       r = 80/50         = 1.6 m Now we have to find potential at a point x which is 1 m directly west to p. so that point x is at a distance d = 1.6 m - 1 m = 0.6 m Now potential V' = Ed                          = 50*0.6                          = 30 V