Q # 1 A cube of cooper 2.00cm on a side is suspended by a string. The cube is he
ID: 2025553 • Letter: Q
Question
Q # 1
A cube of cooper 2.00cm on a side is suspended by a string. The cube is heated with a burner from 20.0C to 90.0C. The air surrounding the cube is atmospheric pressure (1.01 × 105Pa). Find
a) The increase in volume of the cube;
b) The mechanical work done by the cube to expand against the pressure of the surrounding air;
c) The amount of heat added to the cube;
d) The change in internal energy of the cube.
Note: For Copper = 5.1 × 10-3 (C)-1 Cp = 390J/Kg.K & (Rho) = 8.90 × 103Kg/m3
Q # 2
A freezer has a coefficient of performance of 2.40. The freezer is to convert 1.80Kg of water at 25.0C to 1.80kg of ice at -5.0C in hour.
a) What amount of heat must be removed from the water at 25.0 C to convert it to ice at -5.0C?
b) How much electrical energy is consumed by the freezer during this hour?
c) How much wasted heat is delivered to the room in which the freezer sits?
Note that for water Cw = 4190J/Kg.K, Lf = 3.34 × 105J/Kg.K & Cice = 2010J/Kg.K