A 60-\ m kg driver gets into an empty taptap to start the day\'s work.The spring
ID: 2025853 • Letter: A
Question
A 60- m kg driver gets into an empty taptap to start the day's work.The springs compress 0.02 m m. What is the effective spring constant of the springsystem in the taptap?Formula for calculating the value of the spring constantis
k = mg / x
= (60kg)(9.8m/s2) / (0.02m)
= 2.94×104 m N/m
Now formula for the compression of the spring is
x = mg / k
Here m = (25)(60kg) + 3(15kg) + 5(3kg) + 25kg
= 1585kg
Now x = (1585kg)(9.8m/s2) /(2.94×104 m N/m)
= 0.528m
but it asks if I have accounted for all mass? Have i?
I also need a couple more sections solved after this. Will rate you lifesaver if you help me through this