A 40 g ball of clay is thrown horizontally at 40 m/s toward a 1.2 kg block sitti
ID: 2026888 • Letter: A
Question
A 40 g ball of clay is thrown horizontally at 40 m/s toward a 1.2 kg block sitting at rest on a frictionless hi surface. The clay hits and sticks to the block.Part A
What is the speed of the block and clay right after the collision?
ANSWER:
=
Part B
What impulse does the clay exert on the block?
ANSWER:
Part C
What impulse does the block exert on the clay?
ANSWER:
Part D
Is the impulse of the block on the clay equal to the negative of the impulse of the clay on the block?
ANSWER:
Circle YES or NO
Problem 34
A 12 g bullet is fired into a 9.0 kg wood block that is at rest on a wood table. The block, with the bullet embedded, slides 5.0 cmacross the table. The coefficient of kinetic friction for wood sliding on wood is 0.20.
Part A
What was the speed of the bullet?
Explanation / Answer
m = 40 g, u = 40 m/s, M = 1.2 kg, Part A What is the speed v of the block and clay right after the collision? momentum conservation: mu = (m + M)v v = mu/(m + M) = 1.29 m/s Part B What impulse does the clay exert on the block? I = m(v - u) = -1.548 Ns Part C What impulse does the block exert on the clay? I' = M(v - 0) = 1.548 Ns Is the impulse of the block on the clay equal to the negative of the impulse of the clay on the block? YES