This is a hearing science class. Q) if a tube produces a resonant frequency of 1
ID: 2030153 • Letter: T
Question
This is a hearing science class.Q) if a tube produces a resonant frequency of 1000 Hz what is the lowest frequency that will be produced if the tube is cut into half?
The answer was 2000Hz
Please list step by step how to solve. Thx! This is a hearing science class.
Q) if a tube produces a resonant frequency of 1000 Hz what is the lowest frequency that will be produced if the tube is cut into half?
The answer was 2000Hz
Please list step by step how to solve. Thx!
Q) if a tube produces a resonant frequency of 1000 Hz what is the lowest frequency that will be produced if the tube is cut into half?
The answer was 2000Hz
Please list step by step how to solve. Thx!
Explanation / Answer
We know the relation:
f = v/L
i.e f -> 1/L, frequency is inversely proportional to L
Thus as the tube is cut into half, so the frquency will be doubled.
f' = 2f = 2*1000 = 2000 Hz